Jak dobrać biustonosz sportowy?

Kwiecień 25, 2023

Specjalny biustonosz do uprawiania sportu to coraz częstszy wybór wśród kobiet. Nic dziwnego - odpowiednio dobrany stanik sportowy będzie skutecznie podtrzymywać biust, co z pewnością przełoży się na komfort treningu.

Jak wybrać biustonosz sportowy - kilka wskazówek

Biustonosz sportowy musi być przede wszystkim dobrze dopasowany, ale jednocześnie zapewniać swobodę ruchu. Wydaje się, iż jest to dość proste - ale dobranie idealnego rozmiaru biustonosza czasami może być nie lada wyzwaniem.

Na co zwrócić uwagę?

  1. Obwód - idealny biustonosz sportowy powinien być nieco ciaśniejszy w obwodzie niż biustonosz do noszenia codziennie, ale nie może być zbyt ciasny i powinien zapewniać nam swobodę ruchu. Dodatkowo - stanik nie powinien przesuwać się do góry przy gwałtowniejszych ruchach.
  2. Miseczka - miska biustonosza powinna dobrze obejmować całą pierś, nie wychodząc jednak poza nią. Jeśli miseczka nie przylega dobrze do ciała lub biust nie mieści się w niej w pełni - należy wybrać inny rozmiar lub model biustonosza.
  3. Ramiączka - powinny zostać wyregulowane, tak aby biustonosz podtrzymywał piersi na odpowiedniej wysokości.
  4. Materiał - dobry biustonosz sportowy powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów przepuszczających powietrze, tak aby skóra mogła “oddychać”.

Biustonosze sportowe - rodzaje

Wśród staników sportowych można wyróżnić kilka typów, dostosowanych do różnych potrzeb.

Będą to między innymi:

  • biustonosze sportowe usztywniane lub z fiszbinami - świetne do dużego biustu lub wymagających ćwiczeń,
  • biustonosze sportowe bez fiszbin - w takich modelach fiszbiny zastąpiono elastyczną taśmą, która równie dobrze podtrzymuje piersi,
  • biustonosze sportowe push up - które podnoszą i optycznie powiększają biust,
  • biustonosze sportowe do karmienia - idealne dla świeżo upieczonych mam,
  • biustonosze sportowe zapinane z przodu - dla większej wygody zakładania.

Stanik, a uprawiany sport

Warto także wybrać biustonosz z myślą o rodzaju sportu, który będziemy uprawiać. Do biegania lub sztuk walki przyda się biustonosz sportowy mocno usztywniany, który unieruchamia piersi nawet podczas bardzo intensywnych ćwiczeń, z kolei do jogi lub pilates może wystarczyć stanik sportowy o średnim usztywnieniu.

O czym jeszcze pamiętać?

Wraz z czasem stanik sportowy może lekko się zużyć. Jeśli zauważysz, że obwód stał się zbyt luźny lub biustonosz gorzej podtrzymuje biust - zdecyduj się na zakup nowego modelu.

Podobnie wygląda sprawa wahań wagi, co często idzie w parze ze zmianą rozmiaru biustonosza. Jeśli dużo schudłaś lub przytyłaś, może okazać się że stary biustonosz już na Ciebie nie pasuje. Także w takich przypadkach warto zakupić nowy, dobrze dopasowany stanik sportowy.

Top, a biustonosz sportowy

Nie należy stosować popularnych topów sportowych jako zastępstwo biustonosza. Takie krótkie podkoszulki nie podtrzymują piersi podczas aktywności fizycznej i mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jeśli zamierzasz zdecydować się na taki top do ćwiczeń, zawsze noś pod spodem dobrze dopasowany biustonosz sportowy.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię